Nasze kujawsko-pomorskie

Ciekawostki krajoznawcze

Wieś była lokowana w 1302 r. pod nazwą Schonewald i należała do wójtostwa rogozińskiego także po roku 1466. Osada poniosła duże straty w wojnie z 1414 r., a w czasie wojny trzynastoletniej została całkowicie zniszczona i znacznie wyludniona. Po 1466 r., jako własność królewska, była dzierżawiona przez rody: Kostków, Łaskich, Weyherów i Koczewskich. W 1774 r. Szynwald stał się własnością gen. Franciszka Gruszczyńskiego.

Szynwałd. Kościół. fot. A.Hermann
Szynwałd. Kościół. fot. A.Hermann

Gotycką świątynię p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny zbudowano na początku XIV w. Pierwotnie znajdowała się ona pod krzyżackim zwierzchnictwem, ale w 1330 r. patronat nad nią uzyskały cysterki z Torunia. Podczas wojny trzynastoletniej kościół poważnie ucierpiał. Przez jakiś czas był tylko doraźnie naprawiony, ale pod koniec XVI w. doczekał się poważnej odbudowy. W 1587 r. Stanisław Kostka na miejscu starej zakrystii wzniósł przy północnej ścianie prezbiterium kaplicę. Kolejnych zmian dokonali w 1594 r. nowi dzierżawcy wsi, Samuel Łaski i jego żona, Zofia. Wtedy to została wzniesiona wieża przy zachodniej ścianie nawy oraz przekształcony składzik przylegający do południowych ścian nawy i prezbiterium.

Obiekty krajoznawcze: We wsi zachował się kościół z XVI w. z barokowym wyposażeniem wnętrza. Warto zwrócić uwagę na ciekawą polichromię z przełomu XVIII i XIX w. Plebania o skromnych cechach klasycystycznych pochodzi z pierwszej połowy XIX w. jest murowana z cegły i podpiwniczona. Budynek podzielony jest sienią z identycznym układem wnętrz po obu jej stronach. W południowej części wsi znajduje się dwór z drugiej połowy XIX w. po 1945 r. zamieniony na budynek mieszkalny z resztką parku nad malowniczym jeziorem z wyspą. W północnej części wsi znajduje się dużych rozmiarów obiekt służący niegdyś za karczmę. Około 1,5 km w kierunku zachodnim od centrum wsi, na brzegu jez. Nogat, znajduje się grodzisko średniowieczne.

A.H.