Nasze kujawsko-pomorskie

Ciekawostki krajoznawcze

We wsi wzmiankowanej w 1280 r. należącej do starostwa (potem wójtostwa) bydgoskiego, przed osadzeniem w latach 1604-05 menonitów, mieszkały też rodziny niemieckie. Osadnicy holenderscy, zwani „olędrami”, wprowadzili wysoką kulturę rolną i hodowlę, zbudowali na terenach nadwiślańskich kanały irygacyjne, zagospodarowali bagna i rozlewiska.

Otorowo. Dawny spichlerz (obecnie dom mieszkalny). fot. A.Hermann
Otorowo. Dawny spichlerz (obecnie dom mieszkalny). fot. A.Hermann

Mieli własny samorząd, prawo warzenia piwa, budowy spichrzy, handlu płodami rolnymi, łowienia ryb i polowania. Cechą ich budownictwa (3 typy) było łączenie wspólnym dachem części mieszkalnej z gospodarczą i wykorzystywania poddasza na magazyn.

Obiekty krajoznawcze: We wsi znajduje się zespół młyński, dawny dom młynarza, z początku XIX w. (z cegły, otynkowany, parterowy, prostokątny i dwutraktowy, o dachu dwuspadowym, krytym dachówkami, z kominkiem z XVIII w.) i spichlerz, zwany „Czarną Warszawą”, z XVIII/XIX w. Jest to budynek prostokątny konstrukcji zrębowej i sumikowo-łątkowej na podmurówce kamiennej dwukondygnacyjny, kryty dachem dwuspadowym przekształcony na cele mieszkalne. Zachował się też magazyn z XIX w. o dolnej kondygnacji ceglanej, górnej drewnianej, konstrukcji szkieletowej z wypełnieniami ceglanymi i dachu dwuspadowym. We wsi znajduje się poza tym cmentarz menonicki, potem ewangelicki, oraz młyn z 1943 r.

J.U.