Nasze kujawsko-pomorskie

Ciekawostki krajoznawcze

Wieś powstała na początku XIV wieku jako bardzo duża własność zakonu krzyżackiego. Z powodu rozmiarów często była w ręku nawet trzech użytkowników. Także w polskich czasach dobra bardzo często zmieniały właścicieli. W śród nich występowały tak znane nazwiska, jak Szembekowie, Kostkowie i Jackowscy oraz mniej znane, jak Pieczewscy, Kijanowscy i Kczewscy.

Nogat. Dąb Chrobry - pomnik przyrody. fot. A.Hermann
Nogat. Dąb Chrobry - pomnik przyrody. fot. A.Hermann

Na początku XIX w. nogackie dobra nabyli Kalksteinowie i to oni zbudowali klasycystyczny dwór, któremu obecnie przywraca się dawną świetność. Około 1903 r. następny właściciel dóbr nogackich, Otto Wunderlich, sprzedał całość majątku pruskiej Komisji Kolonizacyjnej, która podzieliła pola na 40 działek dla sprowadzonych z Niemiec kolonistów. W latach międzywojennych dwór należał do Józefa Kobieli.

Obiekty krajoznawcze: We wsi zachował się klasycystyczny dwór z XIX w. Poniżej dworu rośnie pomnikowy dąb Chrobry o obwodzie 925 cm. Jego wiek szacuje się na 600 lat. Ma dużą dziuplę i wiele zniszczonych konarów. Wieś leży na zachodnim brzegu jeziora Nogat (118 ha), przez które przepływa rzeka Gardeja.

A.H.