Nasze kujawsko-pomorskie

Ciekawostki krajoznawcze

Jest to osada na lewym brzegu rzeczki Lutryny, około 1 km na zachód od Jabłonowa Pomorskiego. Najstarsze ślady osadnictwa związane są z grodziskiem wykorzystywanym, zdaniem archeologów, w połowie XII w. oraz pod koniec epoki średniowiecza. Do obiektu przylega obecnie cmentarz parafialny. Najstarszy zapis, w którym wymieniona jest nazwa miejscowości (Jablovo) pochodzi z 1222 r. Majątek jabłonowski często zmieniał właścicieli. W 1832 r. poddany został licytacji i znalazł się w rękach Marianny Karwatowej. Jej córka, Otolia, w 1835 r. wyszła za Stefana Narzymskiego. Narzymscy wybudowali na wyniosłym wzgórzu neogotycki zamek, a w 1866 r. u jego podnóża neogotycką świątynię p.w. św. Wojciecha. Podczas I wojny światowej zamek użytkował Grenzschutz, którego członkowie zdewastowali zarówno majątek, jak i zamek. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzina Narzymskich wróciła do majątku. Był on jednak mocno zadłużony, więc w 1931 stał się własnością Państwowego Banku Rolnego, a dwa lata później wykupiła go Matka Maria Karłowska uznana za błogosławioną przez Jana Pawła II w dniu 6 czerwca 1997 r.

Jabłonowo-Zamek. Wieża neogotyckiego kościoła św. Wojciecha. fot. Włodzimierz Bykowski
Jabłonowo-Zamek. Wieża neogotyckiego kościoła św. Wojciecha. fot. Włodzimierz Bykowski

Przeznaczyła go na Dom Generalny założonego przez siebie Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Po śmierci w 1935 r. pochowana została w grobowcu przy świątyni św. Wojciecha, obecnie spoczywa w relikwiarzu w zakonnej kaplicy, na którym ustawiony jest ołtarz. Siostry zakonne wyrzucone z zamku przez okupantów hitlerowskich w 1943 r. po zakończeniu działań wojennych powróciły do Jabłonowa. Na jabłonowskim zamku czynna jest izba pamięci bł. Marii Karłowskiej.

Obiekty krajoznawcze: We wsi znajduje Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, izba pamięci bł. Marii Karłowskiej oraz świątynia św. Wojciecha.

A. U.