Nasze kujawsko-pomorskie

Ciekawostki krajoznawcze

Wieś znajduje się na trasie Szubin - Nakło. W średniowieczu dobra chobielińskie były własnością rycerską, a pierwsza wzmianka o nich pojawiła się w 1399 r. Później jednym z właścicieli była rodzina Falkenbergów.

Obiekty krajoznawcze: We wsi znajduje się zespół dworsko – parkowy, który od 1989 r. stał się własnością prywatną. Obecnie dwór odbudowany przez nowego właściciela zachował w większości styl klasycystyczny. W otoczeniu dworu znajdują się inne cenne zabytki, takie jak późnoklasycystyczny, murowany z cegły na podmurowaniu kamiennym dworek młynarza zbudowany w drugiej połowie w XIX w czy młyn wodny zbudowany w połowie XIX w.

Chobielin. Młyn i jaz. fot. A. Hermann
Chobielin. Młyn i jaz. fot. A. Hermann

Do młyna przylega kamienno - drewniany jaz znajdujący się obecne poza granicami zespołu. Obok dworu stoi budynek gospodarczy konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłą zbudowany w połowie XIX w. Jest to budowla prostokątny z oknami, w których znajdują się kraty kowalskie o dachu dwuspadowym. Dwór otacza 7,5 ha zabytkowy park rozciągający się na pagórkowatym terenie. Drzewostan zachwyca różnorodnością gatunków starych drzew. Pośród pomnikowych drzew wyróżnia się dąb szypułkowy o obwodzie 390 cm lipa drobnolistna o obwodzie 440 cm rosnąca obok dworu. Park znajduje się w Spisie Parków i Ogrodów Zabytkowych w Polsce.

Z.M.